Naročite se na enovice

http://www.nanlite.si
http://www.cyberstudio.si
http://www.facebook.com/pages/e-Fotografija/201306676587
>

 

 

 

 

Nikon D300s / e-Fotografija Test

Avtor:Matjaž Intihar
17.01.2010 12:01
Stran:

Meni za HOBI fotografe

Marsikateri hobi fotograf je že resno vstopil v fotografijo in osnovne fotografske zakonitosti ter napredne funkcije že pridno spoznava. V kameri Nikon D300s je meni obsežen in fotografu dopušča obilo možnosti za spremembo nastavitev. Ne malo hobi fotografov se na začetku celo ustraši vseh teh možnosti. Toda s pomočjo navodil in nasvetov drugih fotografov, ter lastnim učenjem kaj hitro spoznamo katere funkcije bomo prenastavili in jih izkoristili za naš lastni način fotografiranja.
Če se na začetku svoje fotografske poti ne želite preveč ukvarjati s samimi nastavitvami preko menija niti ni potrebe. Začetne nastavitve povsem zadovoljuje za delo v avtomatskem kot slikovnih programih. S spodnjimi slikami oken menija, želim prav hobi fotografu približati nekaj osnovnih nastavitev preko menija. Le redko kdo jih zadovoljivo spozna samo preko navodil?

Meni za napredne fotografe

Tem fotografom je kamera v prvi vrsti tudi namenjena. In večina si želi več lastnih nastavitev in možnosti nastaviti funkcije delovanja po svoji želji.
Nikon D300s nudi preko menija obilo možnosti nastavitev (predvsem v oknu »custom setting menu«). Omeniti velja, da so tudi nastavitve preko menija skoraj identične tistim iz D700, D3s in D3x.


Osnovne informacije po pritisku na gumb INFO.


V prvem oknu menija (PLAYBACK MENU) so nastavitve za že posnete fotografije. Sledi okno (SHOOTING MENU) preko katerega nastavljamo glavne nastavitve kako naj kamera procesira osvetljeno sliko iz tipala.


V oknu (CUSTOM SETTING MENU) je obsežna množica dodatnih nastavitev.


Posameznim gumbom lahko dodate lastne nastavitve.


Posneto fotografijo lahko kar preko nastavitev v kameri dodatno obdelate. Dobrodošla je možnost procesiranja RAW datoteke in njeno shranitev v JPEG.


Če želite ujeti video zapis se prepričajte ali imate nastavljeno na HD ločljivost in vklopljen mikrofon. Ker nam kamera nudi dve reži za pomnilne kartice lahko izberemo na katero se snema video zapis.


Izbira števila točk. Odvisno od fotografa in motiva si vsak sam izbere način delovanja. V večini primerov se tako ali tako uporablja samo sredinska točka. Ob premikajočih motivih pa izberemo več točk. V primeru sledenja hitrega motiva nam lahko dobro služi 3D način sledenja s 51 točkami.


Želite v EXIF datoteko dodati podatke o avtorju?


Da bo v Lv načinu lažje poravnati horizont.


Popravek točnosti ostrenja posameznih objektivov.


Nekateri fotografi fotografirajo samo v RAW. In če je treba hitro oddati fotografijo, računalnik pa ni pri roki, se RAW datoteko lahko pretvori v JPEG z raznimi nastavitvami kar preko kamere.


Možni popravki RAW datoteke za prenos v JPEG.

Ob pregledu menija in njegovih uporabniških funkcij, lahko hitro opazimo, da Nikon misli tudi na malenkosti. Pretvorba RAW datoteke v JPEG, editiranje video posnetka in še druge možnosti so dobrodošle predvsem naprednim in profesionalnim fotografom, ki lahko tako brez računalnika že pripravijo svoje fotografije ali video v določeni kakovosti in velikosti. Menim, da to delo programerjev ni tako obsežno in drago, da kaj podobnega ne bi mogla imeti konkurenca. Toda večinoma samo Nikon misli in nudi le te. Manjka samo še meni v slovenskem jeziku. Iz tega pogleda Olympusu kapo dol.

 

Stran:
 
  • Deli z drugimi:
  • www.facebook.com