Naročite se na enovice

http://www.nanlite.si
http://www.cyberstudio.si
http://www.facebook.com/pages/e-Fotografija/201306676587
>

 

 

 

 

Nikon AF-S DX NIKKOR 18–105 mm F/3,5–5,6 G ED VR / Test

Avtor:Matjaž Intihar
06.09.2008 19:06
Stran:

Če ste ljubitelj fotografije in svojih fotografij ne boste dali v ocenjevanje "pipetkarjem" (tehničnim fotografom), ter fotografij uporabljali za naslovnice revij in katalogov, vas bo objektiv iz pogleda ostrine povsem zadovoljiv. Prve napake objektiva (kot drugih konkurenčnih obejtivov v teh uporabniških in cenovnih razredih) opazimo šele ko slike začenjamo povečevati.

V povečavi se glede zapisa, hitro opazi sam namen objektiva in njegova kakovost. Večkrat zapišem. Kakovost je relativen pojem za vsakega fotografa posebej. Ob izbiri objektiva odločajo naše zahteve, naš pogled na kakovost in pripravljenost koliko denarja smo še pripravljeni dati za opremo. Ob pregledu povečav se kaj hitro opazi sam namen objektiva. Namenjen je hobi fotografov, ki le redko zaidejo izven programa P in v večini primerov avtomatika skrbi za zaslonke do f/11. V tej in še bolj zaprtih zaslonkah je slika opazno slabše kakovosti.

Preseneti pa objektiv s kakovostnim zapisom po celotni površini, z odlično korekcijo kromatske aberacije in odbojem svetlobe od leč. V teh pogledih objektiv 18 - 105 VR pridobi krepko na kakovosti glede na standardni kit objektiv 18 - 55 VR. Le v primeru, da ne želite odšteti več za objektiv, si izberite slednjega. Prav tako velja za objektiv 18 - 200mm VR. Moj nasvet je, da ga izberite samo v primeru, če si želite samo en objektiv in nujno želite tako dolgo goriščnico. Če te želje niso tako močno izrazite so vsi ostali aduti na strani novega Nikon AF-S DX NIKKOR 18–105 mm F/3,5–5,6 G ED VR.


18mm, f/8. Spodnji štirje posnetki so 1:1 izrez iz te fotografije.


Opazno je, da je ostrina povprečna.


Toda vedite. Gledate povečavo, ki bi jo lahko v celotni velikosti pokazal šele računalniški zaslon velikosti 150x100cm. Bi si potem to fotografijo še ogledovali tako od blizu?


Zelo pozitivno pa preseneča zapis ob robovih in v kontrastnih delih slike. To je eden redkih širokokotnih zum objektivov, ki nam ne kaže težav s kromatsko aberacijo. Verjamem, da določene napake že odpravi procesiranje slike v kameri. Nikon D90 ta objektiv že pozna in opravi določene korekcije. Toda vseeno se ta objektiv izredno dobro obnese iz tega pogleda. V nadaljevanju posnetki s konkurenčnima objektivoma, ki težave kromatske aberacije še kako izrazita.


Ni vse v programskem popravljanju slike. V to se lahko poseže le delno. Da je objektiv zelo dobro korigiran kaže tudi ta slika, kjer se ne opazi nobenih odbojev svetlobe.


Nikon 18-200mm VR. Oceno v primerjavi si lahko naredite sami.


Sigma 18-125mm OS.


Sigma 18-125mm OS, je v centru glede zapisa povsem konkurenčna...


... robovi pa imajo poleg močnega zamika barv še slabši zapis v sami ločljivosti.

Ne v ostrini, kot v kromatski aberaciji (zamik barv) se objektiva (18-200mm VR, 18-125 OS) pri 18mm, ne moreta primerjati z 18-105mm VR.

 


 


105mm, f/8.


105mm, f/8, izrez 1:1.


105mm, f/8, izrez 1:1.


105mm, f/8, izrez 1:1. Tudi pri 105mm je ostrina iz kritičnega pogleda povprečna. Verjamem pa, da zadovolji večino fotografov, ki uporabljajo ali bodo uporabljali kamere Nikon nižjega razreda D40x, D60 in hobi kamero Nikon D90.

 

Stran:
 
  • Deli z drugimi:
  • www.facebook.com