Naročite se na enovice

http://www.nanlite.si
http://www.cyberstudio.si
http://www.facebook.com/pages/e-Fotografija/201306676587
>

 

 

Fotokamere DSLR na našem trgu (maj 2008)

Avtor:Matjaž Intihar
22.05.2008 16:15
Stran:

 

Razlike med kamerami SLR razreda v trenutni ponudbi
Da vam bo pri nakupu kamere iz razreda DSLR lažje, predstavljam trenutno ponudbo, glavne tehnične podatke, njihovo razlago, svoje mnenje o kamerah in približno za katerega kupca so lahko dobra izbira. Predvsem pa podajam svoje osebno mnenje o posamezni kameri z največjim poudarkom na razmerju med ceno in ponudbo in v strogem pogledu na razmerju med kamerami v cenovnem razredu od 400 evrov pa vse do 7500 evrov. Obenem pa se prav dobro zavedam za katerega fotografa so kamere tega razreda namenjene. Zato pri teh kamerah ne iščem razlik v drobnih tehničnih detajlih, ki lahko izkušenemu ali zahtevnemu fotografu veliko pomenijo. Kupci kamer vstopnega razreda se fotografiranja in uporabe kamer DSLR in njenih lastnosti šele učijo. Zato je pomembneje, koliko nam kamera že pomaga v teh prvih korakih in koliko je treba za posamezno odšteti.
Izmed vseh kamer nobena ne nudi vsega. Za vstopnega fotografa podjetja že nudijo v prvi vrsti enostavnost. Kamere vstopnega razreda posnetek že takoj obdelajo do višje všečnosti slike. Seveda smo kasneje prikrajšani za še dodatno obdelavo slike v računalniškem programu, vendar so kupljene prav zaradi enostavnosti delovanja in ne potrebe po dodatnem delu.
Danes je največ kamer v raztredu “hobi”. Od “vstopnega” razreda jih ločim predvsem za to, ker nam te kamere nudijo hitrejši dostop do dodatnih funkcij, ki jih fotograf kaj hitro zna izkoriščati.
Kamere srednjega razreda že nudijo več. Trdnejša ohišja, več hitrih nastavitev preko gumbov na ohišju in višjo kakovost slike. Meje od in do kje so kamere srednjega razreda je težko določljiva. Nekdo preje drugi kasneje neko kamero obeleži za profesionalno. Po drugi strani pa že težko rečemo, da je neka kamera profesionalna. Danes ločnice med profesionalnim in hobi delom niti ni več. Tudi tisti z vstopnimi kamerami razreda DSLR že poizkušajo svoje fotografije prodati, ali kako drugače predstaviti. Oziroma danes ni malo kupcev, ki kot svojo prvo kamero vzamejo kar “profesionalno”. Predvsem za to, ker jim denar ni ovira in si kupijo tisto, kar je “najboljše” (najdražje).

Vsak proizvajalec si želi prek enostavnih ali zahtevnejših funkcij v kameri priti do kupcev, ki si v današnjem času žele kamero DSLR. Vendar, kot sem že opisal, ima kupec svoje razmišljanje, želje in potrebe, zato je njegova odločitev za kamero vedno nepredvidljiva.
Poudarjam še enkrat. Ko greste v nakup kamere, se sami prepričajte in na koncu izberite za vas pomembne lastnosti. Moje mnenje v tem preizkusu in predstavitvi kamer je samo moj subjektivni pogled na opremo in vam je lahko pri izbiri samo v začetno oporo in eno izmed več mnenj. Je že res, da sem vse kamere sam dobro preizkusil in da fotografsko opremo intenzivno preizkušam že več kot deset let. Vendar je moje mnenje le širok pogled na opremo in njena medsebojna primerjava. Zato vem, da je lahko za vas dobro izhodišče pri izbiri, nikakor pa ne edino merilo za končno odločitev. Če pa še niste povsem prepričani v nakup kamere DSLR se o njih le dobro podučite. Marsikomu bo kompaktna kamera za njegov način fotografiranja bolje služila in bo preskok v razred DSLR lahko veliko razočaranje.
Zato še vedno velja vprašanje “za kaj boste kamero potrebovali”? Eni posmehujoče rečejo za fotografiranje! Res je. Vendar še vedno se ob razgovoru s kupcem lahko kakovostneje priporoča njegovo “pravo” izbiro, če vam pove ali bo fotografiral družinske in popotniške fotografije za domači album, ali ga že sedaj bolj vleče v določene teme fotografiranja.
Če pa že vemo, da ga je in bo fotografija bolj zasvojila mu še toliko lažje glede na globino žepa usmerimo v nakup. Vsako podjetje ima na polici več kamer v različnih razredih. Še večja je konkurenca med njimi. Zato je možno samo iz širšega pogleda izbrati “dober” nakup. Pa tudi to ne vedno, saj neke vsesplošne napovedi za dober nakup za vse bodoče uporabnike fotokamer ni. Če pride kupec z že točno razdelano idejo in namenom zapraviti točno določeno vsoto denarja, mu niti nasvetov ni treba več. Je že odločen. Tudi to je lahko “dober” nakup!

Najboljša KAMERA?
Vedno poudarjam da “najboljše kamere” ni. Predvsem tisti fotografi, ki najraje gledajo tehniko in ne izdelek, to je fotografijo so mnenja, da je kamera iz njihovega (po znamki) najvišjega razreda tista “najboljša”. Ampak vemo. uporabniki naprave za zajem slike v več kot 95% uporabljajo fotofon ali kompaktno kamero. Torej, je kamera iz razreda DSLR “boljša”? Nikakor ne, saj jo velika večina niti uporabljati ne zna, oziroma v njej ne vidi nobene prednosti. In danes se celo dogaja, da odlični, izkušeni fotografi razpravljajo o “najboljši” kameri in jo sami iščejo v najdražjih razredih. S tem dajejo ljubitelskim fotografom napačne vrednote in fotografske nasvete. Saj le ti mislijo, da ni težko narediti “dobre” fotografije le “najdražjo” kamero moraš imeti! Nič ti ne pomaga še tako dobra in draga kamera, če ne znaš tudi fotografsko gledati!

Vstopiti ali ne v svet kamer DSLR?
Novejše kamere DSLR iz vstopnega razreda so s svojo ceno nižjo od 600evro že pokazale, da se fotografska tehnika vrača v stare tirnice. Kompaktne digitalne kamere, ki so bile pred leti večini edino dosegljive, zahtevnejših fotografov nikakor niso zadovoljevale. Počasnost delovanja, velika globinska ostrina, nezadovoljiva kakovost fotografije in uporabe njim znane dodatne opreme so bili glavni razlog, da vsi nestrpno čakajo kamere DSLR za primerno ceno. Obrazi fotografov so vse bolj nasmejani. Kameram DSLR se cene vse bolj nižajo in vse več jih že tudi menja svoje analogne kamere SLR za digitalne. Izredna kakovost tipala in vseh ostalih elementov, ki ustvarjajo sliko so prvi argumenti, ki zahtevnega fotografa prepričajo v nakup kamere DSLR. Hitrost delovanja, možnost menjave objektivov in uporabe širokega spektra opreme so naslednje pozitivne lastnosti, ki marsikoga prepričajo, da se iz kompaktnega razreda kamer preseli v zrcalno refleksni. A če nimate izkušenj s kamerami SLR že iz analognega sveta, se pred nakupom dobro prepričajte ali res potrebujete kamere tega razreda. Zmotno je mišljenje, da če te kamere uporabljajo profesionalni fotografi, da bodo tudi vam najbolje služile. Ni malo fotografov, ki so napačno ocenili svoj vstop v svet kamer SLR in so bili na koncu tudi razočarani. Kamera DSLR nam nudi veliko, a le fotografu, ki ve kaj s tako kamero tudi želi.

Dodatna oprema!
Ko fotograf vstopi v svet kamer DSLR, se tako veselje v fotografiranju kot sama fotografija in nakup novih tehničnih komponent šele začenja. Kot prvo so tu objektivi različnih goriščnih razdalj, stojala, foto torbe itd... Seveda pa ne gre pozabiti tudi na računalnik, zaslon, programe, tiskalnik...
Vendar, če vas je fotografija osvojila in želite več, potem vedite da brez kamere DSLR in dodatnih pripomočkov ne bo šlo. In ko enkrat osvojite prve fotografske osnove s kamero DSLR tudi sam fotograf fotografsko oživi in kaže prve znake velikega zadovoljstva ob na novo spoznanem hobiju.

Če ste v dvomih glede vstopa med uporabnike kamer DSLR!
Ne malo nasvetov je, naj si fotograf za resnejši vstop med uporabnike kamer DSLR najprej kupi eno izmed kamer DSLR vstopnega razreda. Da jo najprej preizkusi, se spozna z zakonitostmi teh kamer in spozna ali mu bo sploh dobro služila. Iz izkušenj vem, da so ti uporabniki z izbiro sicer zadovoljni. A niti ne vedo v resnici kaj bi s kamero DSLR sploh počeli. In tako ostanejo na popolni avtomatiki in enem kit objektivu. In prednosti kamer DSLR (različne nastavitve) so za njih tista slabost, ki na koncu pripelje do nezadovoljstva in samo izbiro. Sam vam podam drugačen predlog. Če ne veste dobro, kaj bi si radi izbrali za zahtevnejše fotografiranje, najprej izberite kamero kot je Fujifilm FinePix S100fs (poglej preizkus).

Ima večino funkcij kot kamera DSLR in goriščnice kot dvojni kit komplet kamere DSLR. In če vam je taka kamera premalo, ste spoznali njene osnovne nastavitve takrat vedite, da bo za vas kamera DSLR iz HOBI razreda tista “ta dobra” izbira. Ne preskakujte previsoke ovire, če ne poznate njihove višine! Prehiter naskok na DSLR oviro vas zna stati izpada iz tega visokega razreda in prizadejati boleč foto poraz.

 

Stran:
 
  • Deli z drugimi:
  • www.facebook.com