Naročite se na enovice

http://www.nanlite.si
http://www.cyberstudio.si
http://www.facebook.com/pages/e-Fotografija/201306676587
>

 

 

 

 

Olympus SP-550 UZ / Test

Avtor:Matjaž Intihar
06.03.2007 19:01
Stran:

 

 

 

 

Za konec

Olympus me je s kamero Olympus SP-550UZ prijetno presenetil. Končno so pri Olympus na trg zopet dali kamero, ki je lahko konkurenci trn v peti. Seveda, za dober odziv kupcev bo veliko odvisno od cenovne politike podjetja Olympus in konkurentov. Odgovori na ceno Olympus SP-550UZ, ki so jo od prve napovedane celo dvignili znajo slediti.

Vendar iz katerikoli pogleda gledam, je Olympus naredil za uporabnika zelo prijazno kamero, predvsem pa uporabniško namenjeno zelo širokemu krogu delovanja. Široki kot 28mm (ekv.35mm) je tisti adut, ki daje trgovcu močan argument, da stranki ponudi kamero, kupec pa dobi možnost zajema tudi v manjših notranjih prostorih ali za zajem panorame v širokem kotu. Prav široki kot postavlja kamero v povsem drug uporabniški razred glede na sedanje kamere iz 12x-nega zoom razreda. Seveda je zelo pozitivno tudi dejstvo, da je ozki kot tudi nekaj posebnega. Kar 504mm goriščnice (prevedeno v 35mm razred), da vedeti, da ima fotograf kar naenkrat možnost zajemati oddaljene motive povsem v detajle.
Seveda kamera omogoča še marsikatero za večino fotografov manj uporabno nastavitev, ki pa vam je lahko zanimiva. Zato je dobro v celoti prebrati navodila in spoznati vse funkcije. Spoznali boste, da vam lahko služi tudi kot budilka, da omogoča iztis datuma na sliko ali panoramsko fotografiranje z možnostjo združevanja slik.

Končno je tudi Olympus ponudil stabilizacijo slike. Ta je še toliko bolj pomembna zaradi izredno ozkega kota zajema. Bodite pa pri daljših goriščnicah pozorni na čase pod 1/40sek., posnetek je lahko hitro stresen. Še toliko bolj če boste fotografirali preko TFT in ne EVF zaslona, ki nam omogoča to možnost, da kamero pritisnemo k obrazu.
Bodite pa pozorni na to, da v navodilih piše da v kombinaciji s stojalom stabilizacije slike ne smete uporabljati. Torej jo je pametno stabilizacijo izklopiti tudi, če jo postavite na kakšen trden predmet. Očitno njihov način IS še ni tehnološko povsem enak konkurenci.

Kamero Olympus SP-550UZ priporočam vsem ljubiteljem fotografije, ki bi radi imeli v majhnem kompaktnem ohišju spravljene vse pomembne lastnosti, ki so pri tej kameri zaradi izredno širokega kota lahko še bolj uporabne. Široki kot, visoka občutljivost, meni v slovenskem jeziku, enostavnost rokovanja in izbire funkcij, so tiste lastnosti, katerih konkurenca še ne nudi. Zato razpravljati kaj je bolje, Canon S3 IS, Sony H5, Panasonic FZ-7ali katera druga kamera, ki jih že poznamo niti nima možnosti primerjave.

Kamera Olympus SP-550UZ ima zaenkrat (marec 2007) tako izrazito prednost v uporabniškem smislu, da vas lahko samo nekaj deset EUR višja cena naproti »približno« konkurenčnim kameram ne zapelje v nakup. A vedite, da vam bo zaradi ne izbire Olympus SP-550UZ še žal! Seveda, če ste družinski ali popotniški fotograf, ki ve, da mu težje, večje in uporabniško zahtevnejše DSLR kamere ne služijo za njegov način fotografiranja. Če pa že. Tudi tu ima Olympus zanimivo izbiro!

Edino kar vam priporočam da preverite pred končno izbiro za to kamero je, ali ne bo za vaš način fotografiranja prepočasna. Vem, da za večino družinskih/popotniških fotografov, njen čas od vklopa in začetek fotografiranja, ostrenje, proženje ne predstavlja nobene ovire. Toda vseeno, bolje preveriti, kot kasneje biti nezadovoljen zakaj si niste ogledali še kakšne DSLR kamere. Vedite pa tudi to. DSLR kamera zahteva od nepoznavalca veliko več dela, znanja in dodatne opreme, da boste s kamero zajeli primerljive in kasnejebolj kakovostneposnetke. Vemo, da je v času filma kot danes digitalne tehnike 90% fotografov na kompaktnih fotokamerah.
Ja še ena lastnost je vredna vaše pozornosti. Če ste poleg fotografiranja tudi močan ljubitelj video zapisa s fotokamero, potem naj povem da je v tem elementu SP-550 UZ zelo povprečna. Tudi v navodilih skoraj ne najdete zapis VIDEO.

Da zaključim. Če kupujete danes (marec 2007) kompaktno kamero za družinsko/popotniško fotografijo (celo za nezahtevno arhitekturno fotografijo), vam cena ni glavna ovira in niste "pipetkar", ki v velikih povečavah na zaslonu išče najmanjše napake med zapisanimi piksli, potem si morate Olympus SP-550UZ vsekakor ogledati.

Tudi če vam na začetku kot nepoznavalcu njeno držanje v roki ne pove veliko vedite, da vam jo trenutno zelo toplo priporočam. In še to! Le za malo kamer si upam zapisati kaj takega!

Stran:
 
  • Deli z drugimi:
  • www.facebook.com