Naročite se na enovice

http://www.nanlite.si
http://www.cyberstudio.si
http://www.facebook.com/pages/e-Fotografija/201306676587
>

 

 

Olympus SP-550 UZ / Test

Avtor:Matjaž Intihar
06.03.2007 19:01
Stran:

 

MENI

 

Olympus nam že v vseh svojih kamerah nudi odlično uporabniško vrednost. To so prevedeni ukazi menija v slovenski jezik. Tako so vsi fotografi prišli do možnosti, da lahko na enostaven način spoznajo njegove funkcije. No, spoznavanje funkcij preko menija ni za vse enostavno. Za marsikaterega fotografa, ki se šele spoznava z digitalnimi fotokamerami lahko pomenijo pravo nočno moro, če mu kdo prenastavi nekaj funkcij. Vendar je Olympus tudi za take fotografe našel rešitev.

 
Olympus je trenutno edino podjetje, ki nam nudi nastavitve menija v slovenskem jeziku. Zelo uporabna zadeva, ki nudi enostavnost premikanja nastavitev mnogim, ki si pri drugih kamerah niti ne želijo v meni.

Kot prvo je treba povedati, da je za normalni družinsko/popotniški način fotografiranja treba poznati samo nekaj najbolj osnovnih funkcij, katere pa lahko vsak hitro spozna, če mu jih nekdo pokaže in razloži. V kameri Olympus SP-550UZ so to funkcije, ponastavi, formatiranje kartice, izbira jezika, če kamera že ni v osnovi nastavljena na slovenski jezik in možnost nastavitve »proste tipke«. Če spoznate te možnosti funkcij in delujete v načinu zajema AUTO, boste s kamero zajeli odlične posnetke za fotoalbum tudi če se na digitalne fotokamere še ne spoznate. Kasneje pa lahko preko navodil in predvsem prakse spoznavate dodatne načine zajema in same funkcije menija.

 

Po pritisku na gumb MENU se nam na zaslonu pokažejo glavna okna za nastavitve; »ponastavi«, »kakovost slike«, »meni kamere«, »nastavitve«, »SCN« in »brez zvoka«.

 

S funkcijo »ponastavi« se vrnemo v tovarniško nastavitev večino funkcij iz okna »meni kamere«, ki so glavne za vplivanje na zajem slike. Ne spremenijo pa se nam »MyMode« nastavitve ali funkcija gumba »prosta tipka«, če smo jih že nastavili na lastne izbrane. Seveda, ti dve funkciji ne vplivata na osnovne programske nastavitve za normalni zajem slike.

 

Druga lastnost »kakovost slike« nam omogoča nastavitve ločljivosti in stiskanja datoteke. Normalna nastavitev je 3072x2304 točk v načinu stiskanja HQ. Če želimo, da je privzeta nastavitev, ko prižgemo katera izmed drugih načinov le to izberemo, s gumbom OK potrdimo in ob vsakem vnovičnem vklopu kamere imamo na razpolago našo izbiro. Sam sem raje uporabljal način SHQ, v katerem kamera manj kompresira posnetek.

Kamera nam zajema slike v ločljivosti 7,1M točk. Izbiramo lahko tudi RAW zapis, manjše ločljivosti in celo HDV ločljivost (1920x1080) v formatu 16:9.

 

Preko okna »meni kamere« lahko nastavljamo kar 24 možnosti. Nastavitve, ki jih izberemo, so v delovanju tudi pri ponovnem vklopu kamere. Zato je dobro, da jih preko navodil spoznamo in šele takrat izbiramo njihove nove možnosti. V že nastavljenih možnostih od proizvajalca pa nam povsem dobro služijo v domeni fotografija za naš domači foto album.

 

Sledi okno »nastavitve«. Že vstop v nastavitve nam med prvimi funkcijami nudi dve pomembni lastnosti tudi za neizkušene fotografe. Prva je formatiranje kartice (FORMAT). Torej izbris vseh podatkov iz kartice. Pod tretjo nastavitvijo pa je možnost izbire jezika. Med njimi je tudi slovenščina.

Sledijo pa manj pomembne funkcije glede nastavitve časa, glasnosti, imena datoteke, jakosti zaslona, nastavitev alarma (kamera nam v izklopljenem stanju omogoča tudi alarm)...

Povsem v spodnjih nastavitvah so še zanimive možnosti, »pomoč kompoziciji«, ki nam na zaslon omogoča prikazati linije za lažje kadriranje, sledi možnost vklopa prikaza histograma, izbire MyMode (moj način) izbire delovanja kamere in izbira funkcije za »prosto tipko« (tipka na zgornji strani kamere, ki nam prikazuje vklop izklop stabilizacije slike).

 

Naslednja funkcija »brez zvoka« omogoča hitri izklop zvoka, če smo v situaciji, ko ne smemo ali ne želimo z zvokom opozoriti na fotografiranje.

 

Zadnja funkcija pa je »SCN«. Ta nam omogoča premik med slikovnimi programi, če imamo nastavljeno njihovo izbiro na vrtljivem programskem gumbu na zgornji strani kamere. Glede na to, da manj izkušenim slikovne nastavitve omogočajo enostavneje do kakovostnega posnetka, je ta način premika med nastavitvami kar preveč zapleten. Sam sem raje premaknil vrtljiv gumb za eno funkcijo naprej, ga nastavil takoj nazaj na slikovne programe in prišel do možnosti spremembe slikovnega programa.


Prvo okno je nastavitev kakovosti slike glede ločljivosti in stiskanja datoteke. Prednastavljena funkcija nam nudi 7M točk in HQ kakovost. Če ste bolj zahtevni in želite več poseči v korekturo slike prevzemite SHQ vrednost. Ko pa vam zmanjkuje prostora na kartici, ali pa veste, da večje slike kot za format 10x15cm, računalniški ali TV zaslon ne boste potrebovali pa si izberite nižjo ločljivost. Tudi 3M točk (2048x1536) bo povsem zadostovalo.


V oknu "meni kamere" imamo več nastavitev. Nekatere si nastavimo enkrat za vselej, prilagojene za naš način fotografiranju. Večinoma pa se družinsko/popotniški fotograf v te nastavitve preko menija niti ne spušča. Vsekakor pa je priporočljivo, da so navodila kamere vedno z vami. Kamera vam nudi tudi sekvenčno snemanje s 15 slikami v sekundi. Vendar v nižji ločljivosti 1280x960 točk.


Kamera nam nudi veliko možnosti prednastavitve. Preko teh funkcij izbiramo vklop/izklop digitalnega zoma, različne načine delovanja AF, ali premik na ročno ostrenje.


Priporočam, da v tem oknu izberete "vklop stabilizacije" in gumbu na zgornji strani kamere dodate kakšno drugo večkrat želeno lastnost. Pri tej kameri izklopite stabilizacijo slike samo v primeru, če želite hraniti energijo v bateriji.


Nekaterim je piskanje kamere ob vsakem pritisku na gumb ali izbire funkcije preko menija moteče. Še toliko bolj če fotografirate v zaprtih prostorih, kjer ne želite vzbujati pozornosti ali motiti določenega dogodka. Kamera nam omogoča izklopiti zvok, posneti panoramo ali že osnovno narediti korekturo v elektronski ostrini, kontrastu...


Prenastavljamo lahko možnost tonske zasičenosti (saturacija), vklop/izklop NR (redukcijo šuma) pri daljših časih osvetlitve, delovanje v intervalnem fotografiranju (kamero damo na stativ in zajema posnetke po določen nastavljenem časovnem zaporedju), na koncu pa lahko kameri povemo, da uporabljamo dodatne predleče.


Preko okna "nastavitve" dobimo možnost formatiranja kartice, prepis slik iz notranjega spomina v kameri na kartico, izbiro jezika (slovenščina je že vgrajena v kamero, vendar jo je treba nastaviti).


V večino nastavitev preko zgornjih treh oken ni treba poseči. Uporabne pa so spodnje tri nastavitve, za izbiro pomoči linij pri kadriranju, za prikaz histograma in izbiro lastnih načinov fotografiranja. Kameri izberete vam željene nastavitve in v funkciji "moj način" le te potrdite. Ob vklopu kamere, če imate na zgornjem vrtljivem gumbu za programe nastavljeno na "My" bo kamera takoj uporabila privzete nastavitve. Nastavite lahko štiri lastne izbire. Med njimi se premikate preko pritiska na gumb "FUNC".


S funkcijo "nastavi" shranite lastne izbrane nastavitve pod eno izmed štirih lastnih izbir. S funkcijo "ponastavi" lahko na novo spremenite nastavitve. Pod funkcijo "shranjeni" pa izberete katera vaša lastna nastavitev naj bo prikazana, ko z gumbom "My" na zgornji strani kamere to funkcijo tudi izberete.


V oknu imate možnost izbire štirih lastnih nastavitev.


Zadnja možnost je izbera funkcije "prosti tipki". To je tipka na vrhnjem delu kamere, ki če niste prenastavili njene funkcije služi za vklop/izklop delovanja stabilizacije slike. Kot že zapisano je bolje pustiti stabilizacijo slike stalno vklopljeno in temu gumbu določiti eno izmed 14 možnih funkcij. Recimo izbiro ločljivosti, zaklenitev fokusa ali osvetlitve itd.


Zadnji izmed možnosti izbire v osnovnem oknu ko pritisnemo tipko meni sta možnost vklopa/izklopa zvoka in izbiro scenskih nastavitev, če ste to funkcijo izbrali preko vrhnjega okroglega gumba za premik programov.


Izbirate lahko med enim izmed 24 scenskih programov.


Tudi pri scenskih programih se pokaže velika prednost prevedenega menija. Za vsako funkcijo imate v slovenskem jeziku napisano čemu je prilagojena in pri kakšnih pogojih vam bo scenska izbira omogočila najboljši posnetek.


Če na zadnjem delu kamere pritisnete gumb FUNC. se vam odpre okno s štirimi hitro dosegljivimi nastavitvami. Ena najbolj uporabnih je ISO izbira.


Kamera nam v AUTO načinu izbira do 400ISO občutljivosti. Sami lahko izbiramo od 50ISO pa kar do 5000ISO. Možnosti 3200ISO nudita omejitev delovanja samo do ločljivosti 3M točk..


Tudi v tem oknu lahko izbiramo med My (moj način) izborom prednastavljenih načinov delovanja kamere.


Na zaslon lahko prikličete preko okna nastavitve tudi linije za lažje kadriranje.


Prav tako histogram. Na desnem spodnjem delu kamere pri zaslonu je gumb "DISP", preko katerega lahko določate ali so informacije vidne na zaslona, oziroma, lahko ga tudi povsem izklopite.


V funkcija predogleda posnetih fotografij se vam prikažejo malo drugačne ikone.


Slike lahko lažje iščete na kartici saj imate možnost iskanja po datumu, oziroma kamera nam nudi direkten popravek RAW datoteke in zapis le te v copiji pod JPEG zapis, ali pa JPEG slike obrezujete, tonsko popravljate itd. Slovenski meniji vam bodo močno olajšali spoznavanje s funkcijami in njihove lastnosti.

Stran:
 
  • Deli z drugimi:
  • www.facebook.com